Projekt


Projekt technického vzdelávania v SCVČ pokračuje aj v šk. roku 2014/15
Máme za sebou prvý ročník technického vzdelávania žiakov ZŠ v regióne. Žiaci majú za sebou 60 hodín záujmovej činnosti, výstavku svojich výrobkov, poučnú exkurziu v PPS Group. Podarilo sa nám to len vďaka sponzorom, ktorí pomohli pri zabezpečení technického vzdelávania. Aj teraz na prahu školského roku stojí pre manažmentom SCVČ neľaká úloha finančného vykrytia realizácie technických krúžkov, pretože od žiakov nevyberáme poplatky.
Dňa 3.9.2014 sa 63 detí zo ZŠ z Podpoľania zúčastnilo v priestoroch dielní Spojenej školy v Detve dňa otvorených dverí so zástupcami mesta Detva, výchovnými poradcami, majstrami odbornej výchovy a vedenia SCVČ Detva. Žiaci si prešli priestory, kde sa budú technické krúžky realizovať a vedúci krúžkov ich informovali čo bude ich náplňou. Spojená škola ako partner projektu poskytne kvalifikovaných vedúcich krúžkov a prenájom priestorov na ich realizáciu . Deti, prevažne žiaci 7, 8, a 9. ročníka, ktorí prejavia záujem o prijatie do technických krúžkov absolvujú počas školského roka 60 hodín záujmovej činnosti zameranej na elektrotechniku, prácu s programom Solid Works , ktorý podporuje technické kreslenie a 3D vizualizáciu, ďalej prácu s kovom a jeho obrábaním na školských CNC strojoch. Rozhodnutie manažmentu SCVČ podporiť rozvoj odborného vzdelávania v oblasti strojárstva formou zážitkového záujmového vzdelávania vznikol z poznania nelichotivého stavu technického vzdelávania na základných školách v regióne v minulom školskom roku. Chcem podotknúť , že je to celoslovenský problém a nie len problém nášho regiónu. Otvorenie a realizácia krúžkovej činnosti je len jednou z viacerých aktivít projektu „ Podpora rozvoja odborného vzdelávania využitím neformálneho zážitkového vzdelávania“ ktorý vypracovala riaditeľka SCVČ v spolupráci so svojím zriaďovateľom MAJA n.o. Ďalšími aktivitami projektu sú zorganizovanie obvodné kola Technickej olympiády, realizácia workshopov s manažmentom strojárskych firiem pre žiakov základných škôl za účelom propagácie strojárstva v regióne, zabezpečenie propagácie výrobkov vytvorených deťmi na krúžkoch v podnikoch a na školách v regióne, propagácia strojárstva v radoch mládeže cez časopisy Strojár, Detvianske noviny a webovú stránku SCVČ a Mesta Detva.
Prajem všetkým deťom, aby zručnosti, ktoré získajú na krúžku využili čo najlepšie v každodennom živote a pomohli im v ďalšom vzdelávaní.
Fotky z dňa otvorených dverí si môžete pozrieť TU
  

Začiatky projektu ...

Dňa 30.9.2013 sa 60 detí so Súkromného centra voľného času stretlo v priestoroch dielní Spojenej školy v Detve so zástupcami strojárskych spoločností PPS Group a.s., Strojárne Hriňová a.s., 1. slovenského strojárskeho klastr , zástupcami samosprávneho kraja a mesta Detva na slávnostnom otvorení technicky zameraných krúžkov – Svet techniky. Tomuto stretnutiu predchádzala práca manažmentu SCVČ, ktorý zorganizoval pre viac ako 160 detí zo 6 základných škôl v Detve a Hriňovej exkurziu do priestorov dielní s ukážkami toho, ako budú prebiehať krúžky a čo bude ich náplňou. Viac ako tretina detí ponuka oslovila a tak hneď na začiatku krúžkovej činnosti si prebrali z rúk sponzorov tričká s logom „ Technici sú v kurze“ a perá. Spojená škola ako partner projektu poskytla kvalifikovaných vedúcich krúžkov, priestory, stroje a zariadenia. Deti, prevažne žiaci 8. a 9. ročníka, ktorí požiadali o prijatie do SCVČ absolvujú počas školského roka 60 hodín záujmovej činnosti zameranej na elektrotechniku, prácu s programom SolidWorks , ktorý podporuje technické kreslenie a 3D vizualizáciu, ďalej prácu s kovom a jeho obrábaním na školských CNC strojoch. Rozhodnutie manažmentu SCVČ podporiť rozvoj odborného vzdelávania v oblasti strojárstva formou zážitkového záujmového vzdelávania vznikol z poznania nelichotivého stavu technického vzdelávania na 10 základných školách v regióne. Chcem podotknúť , že je to celoslovenský problém a nie len problém nášho regiónu. V regióne sú pri každej druhej škole postavené dielne ale len jedna budova dielní je v prevádzky schopnom stave. Celkove na všetkých základných školách v regióne je len jeden učiteľ s aprobáciou Technika a predmet Svet techniky sa buď nevyučuje vôbec alebo s dotáciu 0,5 hod. max. 1 hod. Aj tento stav sa podpísal pod to, že sa do prvého ročníka na Spojenej škole na technické odbory hlási menej žiakov, ako odchádza pracovníkov do dôchodku len v jednej strojárskej firme v regióne. Otvorenie a realizácia krúžkovej činnosti je len jednou z viacerých aktivít projektu „ Podpora rozvoja odborného vzdelávania využitím neformálneho zážitkového vzdelávania“ ktorý vypracovala riaditeľka SCVČ v spolupráci so svojím zriaďovateľom MAJA n.o. a ktorý finančne podporili dvaja najväčší zamestnávatelia v regióne Podpoľania.

Ďalšími aktivitami projektu sú zorganizovanie obvodné kola Technickej olympiády, realizácia workshopov s manažmentom strojárskych firiem pre žiakov základných škôl za účelom propagácie strojárstva v regióne, zabezpečenie propagácie výrobkov vytvorených deťmi na krúžkoch v podnikoch a na školách v regióne, propagácia strojárstva v radoch mládeže cez web a časopisy Strojár, MAJAčik a iné.

Touto cestou by som sa chcela poďakovať riaditeľom ZŠ v Detve a Hriňovej za ústretovosť pri uvoľňovaní žiakov, sponzorom za finančnú pomoc, bez ktorej by realizácia takto finančne náročných krúžkov nebolo možné zrealizovať, majstrom odborného výcviku, riaditeľovi Spojenej školy v Detve za podporu pri realizácii projektu a riaditeľke 1.Slovenského klastra za propagáciu projektu.

Vedúcim krúžkov a deťom chcem poprať veľa pekných spoločne prežitých chvíľ a zážitkov.



Mária Lešáneková, riaditeľka SCVČ Detva

Fotky zo stretnutia si môžete pozrieť tu